Tele kasszával veszi át az ellenzék a kerületeket

2019. október 27. 14:10

Ezzel szemben a 2010-es választás után a szocialista vezetésű kerületek súlyos adóssággal hagyták el az önkormányzatokat.

2019. október 27. 14:10
Gabay Dorka
Magyar Nemzet

„Miközben az ellenzék kommunikációjának és önkormányzati választási sikerének egyik alappillére az, hogy a »Fidesz lop«, a fővárosi kerületek átadásánál kezd kirajzolódni a valóság, ami messze nem támasztja alá a balliberális oldal korrupciós vádaskodásait. A kormánypárti vezetésű önkormányzatok ugyanis rendre többmilliárdos költségvetési tartalékkal adják át az új vezetésnek a hivatalt. Ezzel szemben a 2010-es választás után a szocialista vezetésű kerületek súlyos adóssággal hagyták el az önkormányzatokat. Folyamatosan zajlik az önkormányzatok átadása a fővárosban, a kormánypártok leköszönő polgármesterei pedig sorra hozzák nyilvánosságra az általuk eddig felügyelt büdzsék adatait; ezek szerint rendre milliárdos közvagyonokkal, meggyőzően pozitív költségvetéssel adják át hivatalukat az ellenzéki koalíció győzteseinek. Például az I. kerületi folyószámlán 2,651 mil­liárd forint van, ezenfelül 7,528 milliárd forintot tart Magyar Államkötvényben az önkormányzat.

A II. kerületet 2006-ban 600 millió forint működési hiánnyal és másfél milliárd forintos hitellel vette át Láng Zsolt a szocialista Horváth Csabától. (Attól a Horváth Csabától, akiről Karácsony Gergely egy szeptember végén nyilvánosságra került hangfelvételen azt mondja, neki legalább annyi esze van, hogy tudja, mi az, amiért börtönbe lehet menni.) Most hatmilliárd forinttal a számlán, valamint nagyjából húsz megkezdett projekttel – amelyek 21,5 milliárd forint összértékű fedezete a következő évekre rendelkezésre áll – adtuk át a hivatalt – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Dankó Virág korábbi alpolgármester.

Nyolcmilliárd forinttal adta át a harmadik kerületet Bús Balázs, míg az újpesti önkormányzat bank- és értékpapírszámláin levő pénz és állampapír-állomány összege kilencmilliárd forint volt a választás másnapján. Hassay Zsófia, Terézváros fideszes vezetője lapunknak azt mondta, az átadás-átvételkor 12,2 milliárd forint volt az önkormányzat bankszámlaegyenlege, értékpapír-állománya pedig kétmilliárd forintot tett ki. Ezzel szemben 2006-ban a balliberális városvezetés közel kétmilliárd forint hiányt hagyott hátra. Bácskai János, Ferencváros korábbi polgármestere felidézte, a 2010-es átvételkor négy és fél milliárd forint fejlesztési hitelből adódó hiánnyal szembesültek.

Most a hivatalt közel kilencmilliárd forint többlettel adtuk át, amelynek nagyjából csak a fele van betáblázva – közölte a távozó városvezető. A XVIII. kerületet tízmilliárd forint adóssággal örökölte Ughy Attila 2010-ben, és közel öt és fél milliárd forinttal adta most át az ellenzéki Szaniszló Sándornak. A főváros pedig, amely a Demszky-éra utolsó évében, 2009-ben 250 milliárd mínuszban volt, most 78 milliárd forintos fejlesztési hitellel kerül Karácsony Gergelyhez. Vagyis Budapestnek működési hitele nincs, és érdemes megjegyezni, hogy a BKV hitel nélkül gazdálkodik, szerény nyereséggel. Emlékezetes, a 2002 és 2010 közötti szocialista kormányok alatt megötszöröződött az önkormányzatok adóssága. A települések megmentésének érdekében az Orbán-kormány 2010 után úgy döntött, az állam három lépésben – az iskolák, kórházak és egyéb intézmények átvételével, a járások létrehozásával, majd az önkormányzatok adósságának két lépcsőben történő kifizetésével – konszolidálja a helyzetet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 87 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hogyisvan
2019. október 28. 08:54
Amit nem mond el az m1 híradó: Nyolc év alatt a duplájára, 13 ezer főre hizlalta a minisztériumok létszámát az Orbán-kormány. Az elmúlt hónapok leépítései után még mindig 5300-zal dolgoznak többen a tárcáknál, mint 2010-ben
Hogyisvan
2019. október 28. 08:46
Az intéző elvtárs, a felcsúti milliárdos 70 milliárd értékben vitt el építkezéseket, az ország akár 60 milliárdos támogatásmegvonással is fizethet
Secnir
2019. október 28. 07:39
"Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője tegnap azt közölte, a Fidesz-KDNP leköszönő budapesti kerületi polgármesterei összesen mintegy 93 milliárd forinttal adták át az önkormányzatokat az utódaiknak, hiány és adósság sehol nincs." megismétlem: "hiány és adósság sehol nincs" "hiány és adósság sehol nincs" "hiány és adósság sehol nincs" apád bds fszt nincs.
Secnir
2019. október 28. 07:35
az egész cikkben egy igaz mondatot találtam: "Emlékezetes, a 2002 és 2010 közötti szocialista kormányok alatt megötszöröződött az önkormányzatok adóssága. " és ennyi. de ez sincs kifejtve, hogy ezt a fideszes polgármesterek hozták össze úgy, hogy a települések ész nélkül vették fel a devizaalapú hitelt térkövezésre, mintha nem lenne holnap! esztergom, debrecen, hódmezővásárhely, pécs - ennek a négy városnak a vezetői (meggyes, kósa, lázár, páva) 6 év(!) alatt ~100mrd forintnyi tartozást halmoztak fel! persze úgy könnyű volt, hogy tudták: ha a fidesz kormányra kerül, lenyeli az adósságukat (meggyes - ATV). persze becsúszott a szalámi, tétényi nyert esztergomban, így 2010-ben nem lehetett meghúzni, csak utána, mikor visszavették a várost, hogy "azt is a fideszes polgármester intézte el" felkiáltással tudják bemutatni a népnek. persze a 2008-as válság betett nekik, és örültek, hogy Bajnai ideiglenesen stabilizálta a gazdaságot, mert különben 2010-re csődbe ment volna az összes önkormányzat. a tele kasszáról meg annyit, hogy a jelenlegi készpénzállomány (ami értelmezhetetlen egy önkormányzat esetén) nem egyenlő a mérleggel, illetve az önkormányzatok cégeinek adóssághalmazát nem számítják bele...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!