Paks II: A teljes költség tíz százalékát teszi ki a tervezés

2015. május 15. 20:22

A 2018-ig tartó előkészítési folyamat a paksi bővítés beruházási költségeinek tíz százalékát teszi ki Aszódi Attila szerint. Az előkészítési költségek jelentős részét az oroszok által készített tervek teszik ki, a fennmaradó részt a Paks II projekttársaság dolgozóinak fizetése, valamint egy földtani kutatás költségei jelentik.

2015. május 15. 20:22

A két új paksi atomerőművi blokk építésének 2018-ra tervezett megkezdéséig a teljes beruházási költség mintegy tíz százalékára lesz szükség a nemzetközi tapasztalatok szerint – mondta Aszódi Attila, a paksi atomerőmű teljesítményének fenntartásáért felelős kormánybiztos pénteken az M1 aktuális csatorna esti hírműsorában. Hozzátette: 2016-ban a költségvetés 113 milliárd forinttal támogatja a bővítést, és 2017-ben is hasonló nagyságrendű költés valószínűsíthető. 

Kifejtette: a kiadások legnagyobb részét az orosz fél által készített tervek kifizetése teszi ki, de működnie kell a jelenleg mintegy 130 alkalmazottat foglalkoztató Paks II. projekttársaságnak is, ahol az idén és jövőre is jelentős bővítéssel számolnak. A társaság az engedélyezési folyamat előkészítésével és lebonyolításával, valamint az orosz fél által készített tervek egyeztetésével foglalkozik – ismertette. Ezen kívül zajlik egy komoly földtani kutatási program, ami szintén költségekkel jár - tette hozzá.

Aszódi Attila kitért arra is, hogy az új Duna-híd építésének tervbe vételéről a Kalocsa és Kalocsa környéki települések lakói igényét figyelembe véve döntött a kormány. Az említett települések visszajelzései alapján kiderült, hogy a helyiek szeretnének hozzáférni a beruházáshoz az építkezés és az üzemeltetés során is – fejtette ki. A Dunaföldvárnál és a Szekszárdnál található hidakhoz egy kalocsai lakosnak mintegy 60 kilométert kellene kerülnie, hogy eljusson az erőműhöz – jegyezte meg.

A környezeti hatásokról szólva a kormánybiztos elmondta: a Dunába az erőműből visszaengedett víz jelenleg 10 fokkal melegebb annál, mint ahogy kiveszik és mintegy két kilométer hosszú, a Duna vizénél 2,5 fokkal melegebb hőcsóva képződik a folyóban. Az új blokkoknál 8 fok lesz a hőmérséklet különbség, és 11 kilométeres lesz a hőcsóva, amikor az összes blokk üzemel, majd egy kilométerre csökken, amikor a mostani blokkok leállnak – tette hozzá.

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tintamin
2015. május 16. 23:19
És 20%-át a KORRUPCIÓ, ti mocskos tolvajok!!
alex.leopardi
2015. május 16. 12:10
mint mérnök mondom,ez rendben van,akkor ijedeznék ha kevesebb lenne,ez veszélyes műfaj
Kommentelő
2015. május 16. 06:09
Én csak annyit szeretnék tudni, hogy mikor fog megtérülni és milyen energiarákkal számoltak a következő évtizedekre, amikor beérik a zöldenergia, a Tesla-féle energiatározók stb.? Ja, hogy ez titok? Remélem azért legalább QuestOrbán jól járt.
KannibálTatárÚr
2015. május 15. 23:33
Nem kis összeg a tervezésre fordított pénz. Ha a beruházás összege 17000euro volt, akkor számítottunk kb. tíz %-ot a tervezésre. A beruházók sokallták. A beruházás árának emelkedésével a tervezésre fordított összeg aránya csökkent. 30 millió euros beruházásnál már csak 1 % körül volt. (A fenti árak egyes objektumokra vonatkoznak, nem az egész építkezésre, ill. gépészetben önálló egységekre). Paksot nagyrészt ismételt dokumentáció alapján fogják készíteni, hiszen a berendezések nagy része azonosan működik mindenhol. Ez tovább csökkenthetné a tervek árát. Persze, akkor még nem rendeztünk országos vitát egy-egy beruházásról, hanem a beruházónak, tervezőnek és kivitelezőnek kellett rendelkeznie megfelelő szakemberekkel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!