A holokauszt áldozataira emlékeznek több városban is

2017. június 25. 09:15

Több városban is a deportálások 73. évfordulója alkalmából vasárnap megemlékeznek a holokauszt áldozatairól. Így Szegeden, Veszprémben, Kaposváron, Gyöngyösön és Békéscsabán is fejet hajtanak a politikusok és vallási méltóságok. Szegeden együtt emlékezik a főrabbi, az MSZP-s országgyűlési képviselő és a hittudományi főiskola rektora, és máshol is egy napra félreteszik az ellentéteket a pártok, felekezetek.

2017. június 25. 09:15

A holokauszt áldozataira emlékeznek a deportálások 73. évfordulója alkalmából több városban vasárnap.

Szegeden délelőtt az egykori téglagyári gettó bejáratánál emelt emlékoszlopnál tartanak koszorúzással egybekötött megemlékezést. Az ünnepségen B. Nagy László (Fidesz) országgyűlési képviselő és Salamon István holokauszttúlélő, a hitközség alelnöke mond beszédet. A kegyetlenül halálba küldött munkaszolgálatosok, deportáltak emléke előtt az Új Zsinagógában gyászistentiszteleten hajtanak fejet, az istentiszteletet Schőner Alfréd főrabbi, az Országos Rabbiképző - Zsidó Egyetem rektora vezeti. A holokauszt szegedi áldozataira Szabó Sándor (MSZP) országgyűlési képviselő és Kozma Gábor, a Gál Ferenc Főiskola rektora emlékezik.

Veszprémben ugyancsak délelőtt emlékeznek meg a városból és környékéről elhurcolt és megölt zsidó vallású áldozatokról az önkormányzat és a Veszprémi Zsidó Hitközség szervezésében. Beszédet mond Porga Gyula (Fidesz-KDNP) polgármester. A zsidó temetőben gyászistentiszteletet tartanak Verő Tamás főrabbi vezetésével.

Kaposváron is megemlékeznek a mártírokról a soá 73. évfordulóján. Az eseményen részt vesz Szita Károly (Fidesz-KDNP) polgármester.    
Gyöngyösön a városi gettó 1944-es kiürítésének évfordulóján a Gyöngyösi Status Quo Ante Zsidó Hitközség emlékezik meg az áldozatokról. A szertartást Radnóti Zoltán főrabbi és Rudas Dániel kántor vezeti. Beszédet mond Horváth László országgyűlési képviselő (Fidesz) és Hiesz György polgármester (MSZP-DK-Együtt). 

A holokauszt békéscsabai és Békés megyei áldozatai deportálásának évfordulója alkalmából délután tart megemlékezést a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, a Békéscsabai Zsidó Hitközség és a Békés Megyei Zsidóságért Alapítvány. Emlékező beszédet mond Vantara Gyula (Fidesz), a város országgyűlési képviselője.

A tömeges deportálások 1944. május 15-én kezdődtek. Az Adolf Eichmann által irányított német egység a magyar közigazgatás és csendőrség aktív közreműködésével néhány hónap alatt 437 ezer vidéki zsidót hurcolt haláltáborokba. Auschwitzba napi négy szerelvény, összesen 147 vonat indult.

(MTI)

 

Összesen 154 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bihari Hunor
2017. június 26. 04:48
A 2. vh-nak és a muszka, román, szerb megszállásnak HÁROMSZOR ANNYI magyar áldozata volt, mint a zsidó áldozatok száma. Még sincs tizedannyi megemlékezés sem róluk, mint a zsidó áldozatokról.
Bokros Birka
2017. június 25. 15:00
Minden napi holokauszt megemlékezéseinket add meg uram nékünk.
szamossy dezső
2017. június 25. 12:43
Nagyon helyes a megemlékezés. Sőt, még mélyebben és alaposabban kellene feltárni a holokauszt valódi okait!
rajgy
2017. június 25. 12:11
Bravo Orbán Viktor!! A magyar nép átnevelése az MTI segítségével folyik. "..... a magyar közigazgatás és csendőrség aktív közreműködésével......" A fő bűnösökről, a nácikkal kollaboráló Zsidó Tanácsról persze egy szó sincs. Hogy elárulták saját népüket, és eltitkolták a tömegek előtt, hogy mi történik velük, ha beszállnak a vagonokba, arról hallgatás van. http://mek.oszk.hu/11500/11506/html/oldalankent2/Braham797.htm (Halevi izraeli bíró) "........... Különvéleményében hangsúlyozta, hogy a náciknak a zsidók könnyű és békés kiirtásában aratott megdöbbentő sikere „közvetlen eredménye volt annak, hogy a borzalmas igazságot eltitkolták az áldozatok előtt". Ami a budapesti Zsidó Tanács vezetőinek hallgatását illeti, a háború után adott magyarázatok természetesen sokfélék. Benoschofsky Ilona például úgy érvel, „feltehetően a Zsidó Tanács elgondolása az volt, hogy a magyar zsidóság menthetetlen, és így jobb, ha nem tudja, milyen sors vár rá. S minthogy amúgy is a németek kivégzéssel fenyegették azt, aki deportálásról beszél, a Tanács nem segített abban, hogy nyilvánosságra kerüljön a deportálás igazi célja, a gázkamra és a krematórium.".........." Ennek a kollaborálásnak a jutalmául Eichmann futni hagyott Kasztner Rezső mellett még cionista vezetőket és családtagjaikat, összesen: 1684 főt. (lásd: "Kasztner vonat") Ha a zsidótömegek gyanut fogtak volna és szétszaladnak, Eichmann időterve összedőlt volna.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!