Példátlan diplomáciai incidens: belefojtották a szót a magyar küldöttbe Kijevben

2019. december 08. 13:52

Diplomáciai konfliktus robbant ki az Európai Néppárt ifjúsági szervezetének kijevi konferenciáján, miután a magyar küldött szót emelt a kárpátaljai magyarokat érő hátrányos törvények ellen, ám példátlan módon elvették a szót tőle.

2019. december 08. 13:52
Constantinovits Milán
Constantinovits Milán

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség ifjúsági szervezetének delegáltjaként, a Fidelitas és az IKSZ kvótáján keresztül a kárpátaljai származású Szimcsera Szilvia vett részt a hétvégén a YEPP (Youth of the European People's Party) konferenciáján, ahol a minden országból érkező küldöttek az uniós oktatásról vitatkoztak. Az esemény célja volt, hogy a résztvevők az Európai Bizottság számára fogalmazzanak meg közös javaslatokat.

A háromnapos rendezvényt a házigazdák a beszámolók alapján kritikátlan Ukrajna-propagandává változtatták: a küldötteknek Kijev nevezetességei mellett a krími tatárságról kellett, hogy megtekintsenek egy propagandafilmet, és emellett általános oroszellenes közhangulat uralkodott. A résztvevők számára többször hangsúlyozták, hogy Krím Ukrajna része, illetve

az eseményt erőltetett országimázsba fordították.

Mindez nem is lenne annyira meglepő, azonban a szombati tanácskozáson a szervezet életében példátlannak mondható incidens történt. A magyar küldött, Szimcsera Szilvia kétperces felszólalásában a kárpátaljai magyar oktatás lehetőségeivel foglalkozott, rámutatva arra, hogy az oktatási törvény és a nyelvtörvény milyen hátrányos helyzetbe hozza az ukrajnai kisebbségeket, magyarokat és románokat egyaránt. Előadásában kifejtette, hogy bár Ukrajna jó úton jár az uniós csatlakozás felé, azonban ezek a diszkriminatív rendelkezések nincsenek összhangban sem a Velencei Bizottság állásfoglalásával, sem pedig az ukrán alkotmánnyal. Felszólalását azonban nem tudta befejezni, mert a YEPP elnöke, a portugál Lídia Pereira félbeszakította azt,

Lapunk megkereste Szimcsera Szilviát, aki úgy nyilatkozott: „A tervünk az volt, hogy a YEPP fórumán is hangot adjunk a kárpátaljai kisebbséget érő jogsértéseknek. Felháborítónak tartom, hogy a véleményszabadság jegyében a beszédem sem engedtek befejezni, az incidenst követően pedig szabályszerűen kiközösítettek. Mindezt azért, mert

A delegáltak közül többen kifejezték szolidaritásukat, azonban Pereira elnök asszony az incidenst követően kijelentette, hogy nem tartozik bocsánatkéréssel sem."

Az esemény után az IKSZ és a Fidelitas közös állásfoglalást adott ki. A kárpátaljai magyarokat hátrányosan érintő oktatási törvényről korábban pedig itt írtunk.

Összesen 361 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pont Én
2019. december 10. 08:47
Azért az rendben van, hogy ukrán katonákat gyógyítunk akik donyeck környékén sérültek meg. Aki itt szemét játékot játszik az a zsidesz.1
gyaloggos
2019. december 09. 12:08
A YEPP hogyan került Ukrajnába, érthetetlen, miért Kijevben tartotta ama konferenciáját? Hm....? ÁCSI mán, most már tényleg ácsi!
balbako_
2019. december 09. 07:27
A Néppárt így értelmezi a demokráciát, tanszabadságot és szólásszabadságot!
teljesenertelmetlen
2019. december 09. 06:29
Ugye mindenki érti: amikor mi kritizáljuk az ukrán törvényeket, akkor "megsértsük az ukrán népet", és ezért belénk rekesztik a szót. Amúgy a véleményszabadság jegyében. Amikor ők kritizálják a magyar törvényeket, akkor nem a magyar népet sértik meg (mint azt többször hangoztatták), hanem a magyar kormányt kritizálják. Ugye mindenki érti?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!