A locsolkodás a férfiasság próbája

2020. április 13. 18:10

Húsvétkor megtanulunk bánni a férfiasságunkkal és a nőiességünkkel. Gyakorolhatjuk ezt!

2020. április 13. 18:10
Bedő Imre
Facebook

„Ma úgyse aktuális a locsolkodás, mert "maradjotthon". Jó alkalom nyílt arra, hogy legalább egy kicsit rádöbbenjünk ennek a hagyománynak a mély tartalmára. Érdekes utazást ígérek! Mert ez volt az igazi Nőnap! Sokkal nagyobb ünnep, mint egy csokor kötelező virág március 8-án. Ma ismét közzé teszem ezt a korábbi írásom, változatlan formában. Hátha jövőre többen kedvet kapnak! (Kemény, mint mindig, de hát ez már ilyen... :) )

A locsolkodás a férfiasság próbája

Jó az, ha már kora gyermekkorukban puhaságra és tunyaságra neveljük fiainkat? Mert mi más lenne az, hogy húsvét másodnapján, hétfőn, amikor a locsolás napja van, a lusta apák és a kényeskedő anyák meggátolják önmagukat és gyermekeiket abban, hogy erőt merítsenek egy olyan néphagyományból, amelyik a férfiasság megnyilvánulásáról és a nőiesség dicséretéről, a férfiak nőkért tett erőfeszítésének demonstrálásáról szól.

Mert mit is üzen, hogy a kisiskolás lányaim osztálytársai azért nem jönnek locsolni, mert az első iskolai napon majd úgyis meglocsolják őket az osztályban? Vigyenek majd szerdára csokitojást a lányok és majd a fiúk ott szép kényelmesen túl lesznek a locsoláson, ha már úgyis ott vannak mindannyian...

Miért mondunk le egy olyan hagyomány ápolásáról, amelyikben végre egyértelműen elkülönülnek és próbára tétetnek a férfi és női vonatkozások? Ez az ünnep egy közösségi ünnep. A közösség összetartozásának, mélységi gyökereinek ápolásáról szól. Az ereje természetesen a férfitól indul(na). A férfi az, aki erőt véve magán, szándékosan feláll a foteljéből, ünneplőbe öltözik és elindul tiszteletét tenni a nőknél. A család, a rokonok, a barátok egyre táguló körének hölgytársait látogatja végig. És félreérthetetlenül, megkérdőjelezhetetlenül jelzi, hogy fontosak neki. Hogy tesz értük. Hogy hajlandó áldozatokat hozni értük, ha úgy adódik. Jelzi, hogy férfiként tudja, csak a nőn keresztül vezet út a generációk és az emberi értékek végtelenjébe.

Fiataloknál ez jó alkalom arra, hogy egyértelműsítsék, ki tetszik nekik és jó alkalom ez a lányoknak is arra, hogy diszkréten viszont jelezzenek: igen, vagy nem annyira komfortos ez számukra. Mert a húsvéti locsolás hagyománya a nőiesség, a feléjük irányuló tisztelet, figyelmesség befogadásának próbája is. Annak, ahogy ők felkészülnek, fogadják a locsolókat, beszélgetnek vendégeikkel, kapcsolatokat mélyítenek el. Megtanulják fogadni a jeleket, a bókot, finoman hárítani, ha nem a szívük választottja jelzi hevesebben hódolatát.

Húsvétkor megtanulunk bánni a férfiasságunkkal és a nőiességünkkel. Gyakorolhatjuk ezt! A férfi szívdobogva verset mond a nőnek, a nő meg fogadva azt, fürdik a feléje irányuló figyelmességben. Jó alkalom a férfiaknak arra, hogy egyértelműen ők kezdeményezzenek, ők táplálják férfi és nő összefonódó energetkai csodáját. Mert miről másról szólna a locsolóversikákből ismert virágokat ápoló kiskertész fiúk és a virágszál lányok szimbólumának megélése.

Meg kell ezt könnyíteni a fiúknak? Jó az, ha húsvét hétfőn tévét nézve lustálkodnak és majd szerdán, ha már úgyis ott vannak a lányok az iskolába meglocsolják őket? Normális dolog, hogy a lányok olyan fiúknak vigyenek tojást, figyelmességet, akik nem voltak képesek arra a minimális erőfeszítsre, hogy eljöjjennek hozzájuk, akkor, amikor annak a napja volt? Jó az, ha a leendő hölgyeket arra tanítjuk, hogy kedvességgel halmozzanak el olyan fiúkat, akik csak azért locsolják meg őket, mert éppen „kézre esnek”? Milyen üzenet ez a fiúknak? A férfiasság kiölésének első biztos lépésére szoktatják ezek az apák a fiaikat: nem kell küzdeni, demonstrálni a rátermettségedet, a hódolatodat. És ha felsejlik valami lelkiismeretfurdalás, akkor az optimista impotens mára férfihimnusszá avanzsált mantrája következik: ne bántsatok, „azért vagyunk olyan puhák, hogy ne fájjon”...

Az apák szégyene ez. Mert gyermekkorban ez az apákról szól. Hogyan is vághatna bele egy kisiskolás az autós távolságra lakó osztálytársnője meglocsolásába? A férfi erő kiáramlásának, megmutatásának, próbára tételének lehetőségét az apák kell biztosítsák, akkor, amikor még ezt a gyökeret táplálni érdemes: gyermekkorban! És akkor, amikor alkalom van arra, hogy egyértelműen megmutatkozzanak a nemi szerepek. És lássuk be – ma alig van erre ezen kívül lehetőség! A locsolás néphagyománya, társadalmi jelentősége és a tartalmi mélysége meg messze meghaladja a nemzetközi nőnap erejét. Hisz itt az egész nap a szocializációról szólt, a személyes beszélgetésekről. Arról, hogy régen látott emberekkel találkozunk a lányoknál járva. Hogy időt tölthetünk olyan hölgyismerőseinkkel, akikkel jóban vagyunk de év közben mégsem tudtunk beszélgetni. Arról, hogy barátaink felségeinek is külön figyelmet szentelhetünk. Hogy csak rájuk összpontosítva belelátunk az életükbe és személyes jelenlétünkkel ápoljuk a kapcsolatunkat. Ha máskor nem, évente egyszer. Tápláljuk a gyökeret. Számot vetve kapcsolataink minőségével, saját hozzáállásunkkal...

És szóljunk az anyákról is. A kényeskedő, „jaj már megint büdös leszek” síránkozásról. A „nem fogok egész nap haptákban állni” fanyalgásról. Arról, hogy mit üzennek azzal lányaiknak és fiaiknak, hogy bújkálással töltik az év egyelen olyan napját, amelyik férfi és nő kölcsönös tiszteletének ünnepe? Ahelyett, hogy a férfi és női energia egymásra találásában betöltenék befogadó szerepüket, majd este hajat mosnának... Ja, hogy aprósütemény kell? Hogy bort, szörpöt kell tölteni, hogy egész nap készenlétben kell állni? Nehéz a véndégfogadás? Nehéz az egész befogadás? Sokkal jobb a kiáramlás? Aznap (is) tévét nézni, kirándulni menekülni, edzeni? És az ilyen viselkedés miatt hiába kárhoztatjuk az apákat, férfiakat is: nincs annál rosszabb, mint kelletlen nőknek hódolni...

Gondolkodjunk el ezeken is, amikor minden évben felnőtt, szülői viselkedésünkkel azt üzenjünk fiainknak és lányainknak, hogy egymás viszonylatának igazi ünnepét jobb kihagyni! És ha már az újdonsült iskolai szokásrendszer is azt támogatja, hogy a fiúk férfiasságuk demonstrálása, próbára tétele nélkül kapjanak csoki(!)tojást, a lányok meg a kényelmes, erőfeszítés nélküli, heherésző tessék-lássék locsolást jutalmazzák, ezzel is megalázó módon, ingyen „odavetve magukat”, akkor ne kérdezzük állandóan, hogy hol vannak a férfiak..”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 97 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Emmanuel Goldstein
2020. április 14. 16:43
A locsolkodás a krónikus kispöcsűségben szenvedő macsó idióták nőalázó pótcselekvése.
öszödibeszéd
2020. április 14. 03:00
Ez a "férfi - nő közös tiszteletének ünnepe" meg a "férfiasság próbája" - elképzelés a híradások giccses világát idézi bennem. Régen voltam gyerek ahhoz, hogy senki se vegye magára.... Pesti gyerekként az összes Húsvétot egy mátraalji faluban töltöttem, minden évben locsolkodással. Az asszonyok és a lányok ünneplő ruhában és raklapnyi süteménnyel várták a tiszta szobában a férfiasság jelképeit. Volt ott hímes tojás és szomjoltó oltó is. A végén valahogy sosem Kevin Costnerek vagy Jávor Pálok vonulgattak férfiasan a faluban, hanem a szeszes italra ácsingozó, mattrészeg parasztok meg a nem csekély pénzjutalomra vágyakozó kiskorú fiúgyermekek. A fiatal leányzók nem lelkendeztek a sok kipaterolhatatlan részeg fószerért, az öregasszonyok viszont megszokták már a piás öregfiúkat. Hát így telt a húsvéti házalásos ünnep faluhelyen a régi szép időkben. Ezt a hírekben nem így tálalták... Aki nem hiszi, járjon utána.
annamanna
2020. április 14. 00:32
Gombos Edina húsvéti családi videója Vhttps://www.youtube.com/watch?v=IIcE7AudQ68 akármilyen "modern" is, tökéletesen hozza a termékenységmágia lényegét: venni, enni, zabálni, fogyasztani. Így leszünk termékenyek. Amit bemutat, az teljesen "hétköznapi" ünneplés, nincs benne semmi extrém. De ez a fajta fogyasztáskultusz (ami egyáltalán nem különbözik semmiben az ősi logikától, ld pl Veri az ördög a feleségét) valahol tényleg pusztító. A húsvét abszolút fénypontja a házastársi pálinkázás. Nincs ebben semmi rossz, csak hát jól bemutatja, hogy mit jelent a pogányság. Ez maga a naiv, hamisítatlan őspogányság. A kereszténység ettől annyira távol áll, hogy az elmondhatatlan: https://www.youtube.com/watch?v=Mgupyi4v0Z0 Bedő a pogányságot siratja, noha életerősebb, mint valaha, eszében sincs kihalni. Nyilván a globális felmelegedés miatt is, meg Florida miatt is, a latin gyerekek és a sültszalonna-pálinka-csokidömping miatt is, a vásárlási láz miatt is, valahol az egészből érződik a forróság, tüzesedés. Íme, az Easter-inferno. Erre jól rájátszik a szupersztáros vörösruhás videó. Érdekes, és nagyon-nagyon furcsa a számomra, hogy a magyar 'hit', 'hisz', 'hív' kifejezés a 'hűvös'-ből ered. Bella Banda: Mint a szép híves patakra https://www.youtube.com/watch?v=6AnEevioVJc
annamanna
2020. április 13. 22:53
A férfi élet lényege az autonómiára való törekvés. És nem az, hogy szolgál a nőnek. A locsolkodás pedig a régi földműves termékenységmágia egyik megnyilvánulása, ami azért tűnik el, mert a földműves élet is eltűnik. A siránkozás kifejezett puncimágnes, mint tudjuk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!